Sloupsko - učebnice regionální vlastivědy

Poznámka: modře orámované obrázky jsou zmenšeniny. Původní velké a kvalitní obrázky uvidíte, když kliknete myší na zmenšeninu.[

REKREACE A CESTOVNÍ RUCH

Historie
    Zamyslíme-li se nad dějinami turistiky a rekreace v našem regionu, dozvíme se, že byly uvedeny do života vlasteneckými a turistickými spolky druhé poloviny minulého století, které propagovaly přírodní krásy své země a upevňovaly tak národní sebevědomí. Jejich nadšení a obětavost nejlépe charakterizuje slavnost svěcení praporu čtenářského a pěveckého spolku „Rastislav“ z Blanska, uspořádaná v polovině srpna roku 1864 v osvětlených Sloupských jeskyních. Propast Macocha lákala vědecký i laický zájem lidu od nepaměti a jako první se dočkala i náležitého vybavení: v roce 1895 tu brněnští turisté postavili chatu, zvanou Útulna na Macoše (v současnosti se tento název chatě navrátil). V letech 1898-1899 vybudovali od silnice přístupovou cestu k vyhlídkovému hornímu můstku. Nejkrásnější Punkevní jeskyně objevil v roce 1909 dr. Karel Absolon a Masarykův dóm spatřili návštěvníci poprvé v roce 1933. Balcarka byla postupně objevována občany Ostrova v letech 1923 - 1936.


Útulna u Macochy

Svícen - symbol Sloupsko-šošůvských jeskyní

Lipová alej mezi Novými Dvory a hradem Blansek

Současnost
    Moravský kras přitahuje domácí i zahraniční návštěvníky jako nejatraktivnější oblast celého okresu Blansko. Především je to propast Macocha s Punkevními jeskyněmi a pak další přístupné krápníkové jeskyně: Sloupsko-šošůvské, Balcarka a malá, ale půvabná Kateřinská jeskyně. Návštěvníci si se zájmem prohlížejí i další krasové jevy, jako skalní útvary, kazatelny, okna, závrty, krasová propadání, škrapy, zájmu neujde neobvyklá květena i málo se vyskytující živočichové, např. v posledních letech hnízdící poštolky, vzácní sokolové a krkavci.
    Veřejnosti přístupné jeskyně navštíví ročně stále více a více osob. Zájem o návštěvu Punkevních jeskyní a Kateřinské jeskyně zvláště v letní sezóně překračuje únosnou mez a musí být regulován. Turistům vyšlo vstříc zejména zbudování lanovky od Punkevních jeskyní na horní můstek propasti Macochy a provoz ekovláčku, spojujícího svou pozvolnou jízdou (umožňuje pozorovat okolí říčky Punkvy) Punkevní jeskyně se Skalním mlýnem. V krasu je též zřízeno několik cyklo-turistických tras a k nej-atraktivnějším stále patří jízda na lodičkách od dna propasti k východu z jeskyní. Turisté mohou dle svého zájmu navštívit i sídliště pravěkého člověka, k nimž patří Kůlna u Sloupu, kde žili paleolitičtí lovci medvědů a sobů.


Rekreační oblast nad sloupským koupalištěm

Nově přemostěná Stupňovitá propast ve Sloupsko-šošůvských jeskyních

    Za zmínku stojí naučná okružní stezka Macocha, která je dlouhá 7 km a na jednotlivých zastávkách jsou umístěny tabule se slovním i grafickým popisem všech zajímavostí zhlédnuté lokality. Podobná stezka byla vybudována i u Sloupsko - šošůvských jeskyní. Menší množství, zvláště zdatných turistů, můžeme potkat v památkáři chráněné aleji lip z Nových Dvorů ke zřícenině hradu Blansek. Jedná se o hrad rozsáhlý, o čemž svědčí rozloha, mohutnost a šířka i výška dosud zachovalého zdiva.
    Další obdivuhodnou zříceninou je hrad Holštejn s atraktivní dosud zachovanou hladomornou. Oba hrady jsou opředeny sítí pověstí o loupeživých rytířích, poustevnících, satanech i krásných a ušlechtilých pannách.
    Nesmíme rozhodně zapomenout na speleoterapii. V jeskyních Sloupsko-šošůvských, s ubytováním v části základní školy v Ostrově u Macochy, se léčí děti z celé české republiky mající dýchací problémy, zvláště astma. Informační středisko s centrálním dispečinkem je v renovovaném Skalním mlýně, a to pro celý Moravský kras.
    Zájemci o stavební památky si určitě prohlédnou farní kostel P. Marie Bolestné - pozdně barokní stavbu z let 1751-1754, sochu Jana Nepomuckého a větrný mlýn v Ostrově u Macochy, větrné mlýny bez lopat u Petrovic a Němčic, menší, ale též zajímavé kostelíky v Ostrově, Němčicích a Petrovicích. Za zmínku stojí tzv. „Boží muka“ u polních cest z Vavřince ke Kněží hoře (les) a z Vavřince „Hrubým kopcem“ do Sloupu.

předchozí stránka | obsah | další stránka

Otázky a úkoly :

1.     Navrhni polodenní a celodenní výlet pro své kamarády, kteří tě přijeli navštívit.
2.     Jmenuj jeskyně přístupné veřejnosti.
3.     Které stavební památky bys turistům ukázal?
4.     Jaké choroby se v Moravském krasu léčí?


[ HOME PAGE | Experio ]

Copyright © 2000 All Rights Reserved.
Pro regionální internetový server Boskowan připravil se souhlasem autorů RoS

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace pro komerční účely.