Sloupsko - učebnice regionální vlastivědy

Poznámka: modře orámované obrázky jsou zmenšeniny. Původní velké a kvalitní obrázky uvidíte, když kliknete myší na zmenšeninu.[

NĚMČICE

    Obec Němčice leží v nadmořské výšce 600 m, severozápadně 5 km od Sloupu, po silnici ve směru na Boskovice. První historická zmínka o Němčicích je dochována z roku 1358, kdy jako součást panství Doubravského jsou prodány Ježkem z Doubravice Oldřichu z Boskovic, později v držení Jana Lhotského ze Ptení, dále Bohuše z Drnovic, načež v roce 1529 byly „přivtěleny“ k panství Rájeckému. Po válce třicetileté je zde 17 stavení, z toho 9 pustých. Roku 1846 zde bylo 67 domů se 483 obyvateli. Pověsti vyprávějí, že tam, kde dnes stojí Němčice, stálo kdysi veliké město, vystavěné a obývané převážně horníky, kteří zde těžili železnou rudu v dolech západně od Němčic. Dnes jsou doly zatopeny a jsou zdrojem pitné vody pro široké okolí. Postupně jak byly rudné doly vytěženy, těžba slábne a horníci odcházejí za prací jinam - převážně do Rakous a Bavorska.

Němčické rudné doly, které byly v dřívějších letech opuštěny pro nedostatek rudy, byly ve čtyřicátých letech 19. století znovu otevřeny a vytěžilo se v nich opět mnoho rudy, ale brzy se toto bohatství, jak se zdá, přece jen vyčerpalo, začal se tak objevovat nedostatek těžitelného materiálu a těžba byla opětně zastavena, kdyby nebyl v roce 1862 objev jedné takové jeskyně, obsahující rudu, poskytl těžbě nový zdroj. Dr. Jindřich Wankl podal odborný popis o nalezené jeskyni, jenž byl uveřejněn v sobotu dne 16. 8. 1862 v č. 66 časopisu Moravan.
Velké bohatství znamenité železné rudy proslavilo tuto jeskyni po celém kraji. Těžbě se jí opět otevřelo bohaté působiště a po mnohá léta byla vydatným zdrojem pro průmysl, po dlouhou dobu zajišťovala velkému počtu lidí výdělek a živobytí. Otevřel se poklad nejen pro těžaře a vědu, nýbrž ,též pro tamní venkovské obyvatele. Jsa si toho vědom, dal majitel kníže Hugo ze Salmu 6. srpna 1862 uspořádat slavnost. V šachtě byly zřízeny pohodlné schody a jeskyně byla upravena pro návštěvu hostů. Vedle těžní klece byl postaven oltář a slavností obřad sloužil děkan ze Sloupu P. Alois Wolf, jeho se zúčastnili významní hosté, lid a horníci, pak duchovenstvo a shromáždění sestoupilo do skvěle osvětlené jeskyně, aby byl odkrytý poklad co nejslavnostněji posvěcen..V průběhu 15 let bylo z jeskyně dobyto značné množství železné rudy, jež měla značnou výrobní cenu ( byla dopravována do blanenských železáren ). Postupně se však vyčerpalo i toto rudné bohatství a vrstva s rudou v jeskyni byla zcela vytěžena, a protože obnovení staršího díla se nezdálo dost rentabilní (následkem dovážení lacinější a lepší litiny anglické a švédské), bylo koncem roku 1876 všechno dolování v Němčicích přerušeno. Později bylo dolováno i na jiných místech, ale s menším výsledkem, takže počátkem 20. století, následkem velkých vod musely být zahrnuty i doly na známou „Bílou hlínu.“


Němčice - kostel sv.Mikuláše

    Ve znaku má obec rádlo a krojidlo. Roboty měl rolník ročně 105 dní. Roku 1793 patřilo obci 230 jiter pozemků, ke kterým náleží 744,5 ha.
    Uprostřed obce na vyvíšeném místě stojí filiální chrám sv. Mikuláše. Západní strana byla přistavěna roku 1844 za 1553 zlatých. Chrám má 16 m délky, 7 m šířky a 6,5 m výšky. Na věži jsou 2 zvony, z nichž jeden pochází z roku 1519 a druhý z roku 1551. Příčinou prodloužení kostela se stalo podle vyprávění nejstarších občanů, když hrabě z Boskovic byl nemocen a paní hraběnka jela do Křtin prosit o jeho uzdravení. Cestou zpět pak přišel jí už manžel zdráv naproti a na tomto místě, kde se sešli, na památku uzdravení a setkání v Němčicích nechali kapli přestavět v nynější podobu. Oltář, který dnes stojí na západní straně, stával původně na východní, a když jednou při bouři udeřil do něho blesk, byl přenesen na dnešní stranu západní.
    V Němčicích byla odedávna fara, o které se objevila zmínka již roku 1358, později v zemských deskách častěji, naposledy roku 1621. V nastalých náboženských třenicích zanikla a Němčice byly přiděleny k Doubravici, a když roku se v roce 1750 zřídila samostatná fara ve Sloupě, byly k ní Němčice přifařeny. Děti byly vyučovány do roku 1804 v obecním domě (pazderně), až teprve téhož roku byla vystavěna přízemní budova pod došky, která byla v r.1890 zbořena a nahrazena školou o dvou třídách.
    Od roku 1890 je v Němčicích továrna „galanterního zámečnictví“, založená zdejším rodákem Vincentem Hebelkou z č. 28. Před 1.světovou válkou zde pracovalo přes 60 lidí. Po ní v továrně nalezlo zaměstnání pouze 20 dělníků, kteří pracovali jen 3 dny v týdnu. Roku 1931 převzal tuto továrnu ve zmenšeném provozu ing. Augustin Petz, zeť původního zakladatele. Dnes se jedná o Lidokov.

předchozí stránka | obsah | další stránka


[ HOME PAGE | Experio ]

Copyright © 2000 All Rights Reserved.
Pro regionální internetový server Boskowan připravil se souhlasem autorů RoS

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace pro komerční účely.