Sloupsko - učebnice regionální vlastivědy

Poznámka: modře orámované obrázky jsou zmenšeniny. Původní velké a kvalitní obrázky uvidíte, když kliknete myší na zmenšeninu.[

KLIMATICKÉ POMĚRY

    Sloup a jeho bezprostřední okolí náleží do mírně teplé klimatické oblasti. Je charakterizována jako mírně teplá, mírně vlhká s mírnou zimou.
    Sloup leží v kotlině, která je ze všech stran obklopena kopci. Takováto poloha je v klimatické terminologii nazývána mrazivou kotlinou. V praxi to znamená, že v zimních měsících dosahují teploty až o 50 C nižší hodnotu než v okolních vesnicích.
    Mimo již zmíněnou sloupskou kotlinu s nadmořskou výškou 471 m, je nejvýše položena Šošůvka (Helišova skála 613 m). Kopce kolem ostatních obcí dosahují 550 až 700 m nadmořské výšky. Krajina je více otevřena směrem k Petrovicím a Źďáru. Podle šetření z druhé poloviny 20. století vyplývá, že průměrná roční teplota je 60 až 70 C. Průměrná teplota ve vegetačním období (měsíc duben až září) je asi 10,10 C a v zimě dosahuje v průměru -20 C.

Teplotní inverze
V zastíněných žlebech vzniká především v létě teplotní inverze. Je to proces stékání chladného vzduchu do níže položených míst. Jsou pozorovatelné jen za slunného počasí, kdy dno je neosvětleno a na svahy až do dvou třetin svítí slunce. Zaznamenáváme je v Suchém žlebu i a Pustém žlebu. Inverze trvá často celý den a mizí až v nočních hodinách. Rozdíly teplot dosahují na jaře a na podzim 30 až 40 C, v noci se snižují a mizí. V zimě činí jen 10 C. Menší inverze jsou v úzkých, hluboce zaříznutých údolích (např. Punkevní žleb). Teplota vzduchu je ovlivněna i lesními porosty. udržují dlouho sněhovou pokrývku a v létě upravují pocitovou teplotu. Činí rozdíl až 40 C oproti volnému terénu.

    Roční průměrný úhrn srážek je asi 700 mm. Průměrný úhrn srážek ve vegetačním období činí 327 mm, sněhová pokrývka bývá od konce listopadu do poloviny března. Nejvlhčími měsíci jsou měsíce červen až srpen. Severní část oblasti má nejvíce slunečních dnů v srpnu, jižní v květnu. Vzhledem k celkovému oteplování zemského povrchu jsou oproti minulosti zimy s výrazně vyšší teplotou, což je provázeno i menší sněhovou pokrývkou a jejím kratším trváním.

Klima jeskyní
Jeskyně mají v porovnání s volnou krajinou nižší denní i roční změny teploty vzduchu, vyšší relativní vlhkost vzduchu a velmi nízký výpar. Mikroklima jeskyně ovlivňuje tvar, velikost, počet a poloha vchodů spojených s venkovním prostředím, dále teplota, množství a délka protékajících vod. V Sloupsko-šošůvských jeskyních je větší výměna venkovního vzduchu se vzduchem v jeskyni, což způsobuje výrazné teplotní změny v průběhu dne. Na dně propasti Macocha se v zimě hromadí chladný vzduch. Proto je zde výrazně nižší teplota než v okolí. Chlad tu zůstává i v letních měsících. Roční průměr činí o 4,7 0C méně než v pozorovací stanici Olomučany. Je-li jeskyně spojena s venkovním prostředím jen jedním vchodem, jsou teplotní rozdíly jeskyně v zimě i v létě od prostředí odlišné jen o 10 0C. Výparnost v jeskyních Mor. krasu je poměrně velká, protože se tu setkáváme s vlhkým povrchem. Největší výpar je v únoru a lednu, nejmenší v červenci až září. V jeskyních chodbovitých je větší amplituda výparu než v dómech. Na dně Macochy je výparnost vyšší než v jeskyních. Proudění vzduchu je největší v zimě a nejmenší v létě. V dómech a jeskyních s jedním vchodem bývá obvykle po celý rok klid.

    Pozornost zaslouží větrné poměry. Vane-li vítr od západu a jihozápadu, přináší s sebou často déšť, vlhko a v létě bouřky, krupobití, od východu a jihu sucho, od severu mlhy a chlad. Silných a častých větrů využívali lidé tohoto kraje ve větrných mlýnech. Posud stojí u Němčic, Petrovic a v Ostrově u Macochy. „Větřáky“ dnes slouží vesměs jen rekreačním účelům a jsou působivou součástí kraje.


Větřák Němčice

10_vetrak2.jpg (70138 bytes)
Větřák Ostrov

 

předchozí stránka | obsah | další stránka

Otázky a úkoly :

1. V jakém podnebném pásmu se nacházíme?
2. Popiš stručně, jaké je dnes počasí.
3. Vítr žene bouřkové mraky od západu. Bude pravděpodobně pršet?
4. Vypočítej výškový rozdíl mezi obcemi Sloup a Šošůvka.
5. Vysvětli, jak rozumíš pojmu teplotní inverze.
6. Jmenuj vlivy, které určují mikroklima jeskyně.


[ HOME PAGE | Experio ]

Copyright © 2000 All Rights Reserved.
Pro regionální internetový server Boskowan připravil se souhlasem autorů RoS

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace pro komerční účely.