Sloupsko - učebnice regionální vlastivědy

Poznámka: modře orámované obrázky jsou zmenšeniny. Původní velké a kvalitní obrázky uvidíte, když kliknete myší na zmenšeninu.[

VYMEZENÍ REGIONU

    Představme si, že jsme na palubě vyhlídkového letounu, který nám má z ptačí perspektivy ukázat region, o němž pojednává tato učebnice.
Vylétáme z letiště u obce Kotvrdovice severoseverozápadním směrem. Před námi se otevírá nádherná zalesněná kopcovitá krajina. Přelétáme větší obec Ostrov u Macochy. Vlevo od nás vidíme úzké údolí, které lidé nazvali Suchým žlebem, o kousek dál další žleb - Pustý. V hustých lesích se v těch místech rozevírá děsivý jícen propasti Macocha. Letíme však stále stejným směrem, i když by nás lákalo zahnout směrem k ní. Pod námi jsou obdělávaná pole, nalevo od nás můžeme sledovat další vesnice regionu - Suchdol s osadou Nové Dvory, Veselici, Vavřinec, poněkud dále pak Petrovice a Žďár. Vpravo se v lesích skrývá Holštejn, před námi na kopci se ukazuje Šošůvka. Když přilétáme blíže, otevře se pojednou před námi údolí obce Sloup se dvěma nepřehlédnutelnými dominantami - skalami a velkým kostelem. Po přeletu dalšího lesa se již můžeme pokochat pohledem na poslední vesnici našeho krátkého netradičního výletu - Němčice.
    Sloupský region se převážně rozkládá v nejsevernější části Moravského krasu v povodí říčky Punkvy a jejich zdrojnic. Nejbližšími městy jsou Boskovice a Blansko, největší moravské město Brno leží zhruba 40 km jižně od Sloupu.

 
Pohled na region z paluby letadla

    Celý region je součástí bývalého okresu Blansko. Pro potřeby této učebnice byl vymezen tak, aby zahrnoval všechny obce, z nichž dochází děti do sloupské základní školy ( pro něž je učebnice zejména určena ), z hlediska územního i historického jsou pak jeho součástí dále obce Ostrov u Macochy a Holštejn. V rámci okresu Blansko se nachází sloupský region na východ od jeho střední části. Jeho hranice v některých místech kopírují hranice Moravského krasu.
    Pro region jsou charakteristické jedinečné přírodní krásy Moravského krasu, kouzlo jeho jeskyň, propastí, ponorných toků, žlebů, které z něho činí významné centrum cestovního ruchu.
    Nevýhodou je nepříliš dobrá dopravní obslužnost území. Nenajdeme zde žádnou železniční trať a využívání silniční sítě je značně omezeno přísnými, ale nutnými opatřeními z hlediska ochrany přírody. Cestovní ruch se tak stále více orientuje na pěší turistiku a cyklistiku.
    Přirozeným centrem regionu je obec Sloup, která poskytuje řadu služeb (např. škola, zdravotnická zařízení, některé úřady a obchody atd.) nejen vlastním občanům, ale i lidem z okolních obcí. Sloup je také po většinu roku jedním z nejvýznamnějších poutních míst Moravy.

předchozí stránka | obsah | další stránka

Otázky a úkoly :

1.     Ukaž na mapě trasu našeho pomyslného leteckého výletu.
2.     Zkus podle mapy na základě znalosti regionu podobným způsobem popsat let z Blanska směrem na obec Vysočany.
3.     Urči co nejpřesněji zeměpisnou šířku a délku obce Sloup.
4.     Stručně popiš polohu regionu v rámci České republiky.
5.     Na hranice kterého sousedního státu je ze Sloupu nejblíže a kterého nejdále ?
6.     Zjisti vzdálenost ze Sloupu, popř. jiných obcí regionu do Blanska, Boskovic, Brna a Prahy. Za jak dlouho se do nich dopravíme autem, autobusem, vlakem ? Které město je nejblíže ?


[ HOME PAGE | Experio ]

Copyright © 2000 All Rights Reserved.
Pro regionální internetový server Boskowan připravil se souhlasem autorů RoS

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace pro komerční účely.