Sloupsko - učebnice regionální vlastivědy

Poznámka: modře orámované obrázky jsou zmenšeniny. Původní velké a kvalitní obrázky uvidíte, když kliknete myší na zmenšeninu.[

DOBA BRONZOVÁ

    Prvním známým nositelem neolitické zemědělské kultury v Moravském krasu byl lid s keramikou lineární. Ačkoliv si dovedl již stavět kůlové domy, stopy jeho života byly nalezeny i v jeskyních. Kultura lineární se přetváří v kulturu s keramikou vypíchanou, v jejímž období byly položeny základy rychlejšího hospodářského, kulturního i společenského vývoje. Nastupuje eneolit, pozdní doba kamenná (3 500 - 2 000 let př. n.l.), charakterizovaný výskytem prvních předmětů z mědi, rozvojem textilnictví, obchodu a společenské struktury. Charakterizuje jej kultura nálevkovitých pohárů, kultura s kanelovanou keramikou a kultura jevišovicko-řivnáčská. Vyznačují se přechodem od matriarchální společnosti k patriarchátu, kdy v čele rodu již stojí obvykle nejstarší muž a společnost je do jisté míry rozvrstvena. V mladším eneolitu převládá kultura se šňůrovou keramikou a kultura zvoncových pohárů, jejímiž nositeli byli asi kočující pastevci, bojovní lukostřelci, vyznávající patrně kult slunce. Používali již také první kovové zbraně. Toto období končí asi 1800 let př. n. l.
    Do první poloviny druhého tisíciletí př. n. l. spadá již starší doba bronzová, která je v okolí Moravského krasu spojena zejména s čilým obchodem na staré Trstenické stezce. Z jižní Evropy se po této stezce dopravovaly výrobky z bronzu a mědi. Náročnost práce s kovem a nutnost speciálních znalostí a výrobních technik vede již ve starší době bronzové ke vzniku specializovaných skupin horníků, hutníků, kovolitců a kovotepců, odlišujících se svým pracovním zaměřením od ostatních členů společnosti. Starší dobu bronzovou v Moravském krasu a jeho okolí reprezentuje kultura Gnětická, rozvíjející se zejména v nížinách a pahorkatinách Dyjskosvrateckého úvalu. V ní dochází k dalšímu rozvrstvení společnosti a k rozvoji nových společenských vztahů mezi výrobci a odběrateli.
    Střední doba bronzová (polovina druhého tisíciletí př. n. l.) je obdobím mohylové kultury, jejímiž nositeli byli bojovní pastevci a zemědělci. Dovedli vyrábět již velmi dokonalé bronzové předměty. Ve druhé polovině druhého tisíciletí př.n.l. začíná mladší doba bronzová, charakterizovaná kulturou lužickou s velkými opevněnými osadami a hradišti. Jejím představitelem byl lid popelnicových polí, podle některých názorů předchůdce historických Slovanů.

předchozí stránka | obsah | další stránka

Otázky a úkoly :

1. Znázorni na časové přímce dobu fáze doby kamenné a bronzové.
2. Vysvětli pojmy matriarchát a patriarchát.
3. Co jsou popelnicová pole ?


[ HOME PAGE | Experio ]

Copyright © 2000 All Rights Reserved.
Pro regionální internetový server Boskowan připravil se souhlasem autorů RoS

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace pro komerční účely.