Sloupsko - učebnice regionální vlastivědy

Poznámka: modře orámované obrázky jsou zmenšeniny. Původní velké a kvalitní obrázky uvidíte, když kliknete myší na zmenšeninu.[

PŮDY

Pro život organismů a člověka má neobyčejný význam půda. Vznikla spolupůsobením vnějších sil a rostlinstva na zvětralinový povrch zemské kůry. Zvětrávání a tvorba půd mohou probíhat různě, podle toho, jaký ráz má např. podnebí, rostlinstvo, členitost terénu, chemické složení podkladu aj.
Prostorovou diferenciaci půdního pokryvu okresu Blansko výrazně ovlivňují především pestrý půdotvorný substrát a členitý reliéf, dále rozdílné teplotní a vlhkostní poměry a vegetační pokryv.
Na devonských vápencích Moravského krasu, dále na vápnitých křídových sedimentech (opuka) se vytvořily půdy zvané vápenatky.
    Vápenatky obdobně jako černozemě mají dva horizonty A a C. Horizont A je svrchní vyluhovaný horizont, protože je pokryt rostlinstvem obsahující humus. Kořeny většiny zemědělských rostlin jsou rozprostřeny hlavně v této části půdního profilu.
    Horizont C je matečná hornina, v oblasti Moravského krasu ji tvoří pevný vápencový podklad, hornina bohatá na uhličitan vápenatý.
    Na území okolo Sloupu převládají nenasycené hnědé půdy, ve sníženinách potom pseudogleje s místy zrašeliněným povrchem. Jižním směrem se zvyšuje minerální bohatost půd ( hnědozemě na spraši, rendziny a suťové rendziny ). Nevyvinuté půdy se vyskytují na vápencových skalách.

předchozí stránka | obsah | další stránka


[ HOME PAGE | Experio ]

Copyright © 2000 All Rights Reserved.
Pro regionální internetový server Boskowan připravil se souhlasem autorů RoS

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace pro komerční účely.